Frihetens emblem

Avisa med nyhetene bak nyhetene

Avisa Friheten Nett nr. 10, 20. april kl. 19.00
Årgang 72 | Uke 12/13 2012 | Totalt ca. 9985

17 mai 2012, 22:28

Stikkord fra arkivet


Utgavens spørreundersøkelse

Hvilken straff bør terroristen og morderen Breivik få:

besøkende

Vi har 242 gjester her nå

innlogging minside

Register konto/logg inn
arkiv   /   Fra ungkommunistene   /   2010   /   Intervju med Ryu Kum Song
Åpne som PDF
Send til en venn
Utskriftsversjon

Intervju med Ryu Kum Song


Kategori: (2010)
Opprettet: søndag, 26 september 2010
Sist oppdatert: søndag, 26 september 2010

INTERVJU MED KAMERAT RYU KUM SONG, FRA UTENRIKSDEPARTEMENTET I NORD-KOREA

Click to Enlarge Picture

(Nr 19 - 2010) I forbindelse med planleggings møtet av den 17. verdensfestival for kommunistiske ungdommer og studenter, var vi så heldig å få et kort intervju med Ryu Kum Song, en av to deltakere fra Den demokratiske folkerepublikken Korea (DPRK).

 

Av Erik Kalteborn, leder Ungkom Bergen og Forbundstyremedlem.

 

Ryu Kum Song deltok som representant for ungdomsforbundet, (Kim Il Sung sosialist league central committee) og forklarer at ungdomsforbundet i Nord-Korea for det meste holder på med skolering av yngre medlemmer, og for styrket samarbeid med kommunistiske organisasjoner utenfor Korea. Han forklarer at de har godt samarbeid med Syria, Cuba, Vietnam, Kina, Russland, Nepal og Iran, de har aktive medlemmer fra ungdomsforbundet i egne filialer i Kina og Japan. Videre fortalte han at Irans president for ikke lengesiden hadde vært på besøk i hovedstaden Pyongyang.

 

Han forteller at i Nord-Korea er det 23 millioner innbyggere, at det er et rettferdig og klasseløst samfunn, hvor all helsetjeneste, skolegang og medisin er gratis og tilgjengelig for alle. Grunnskolen er på 11 år, (ett år mer enn Norge) og at all universitetsutdanning ikke koster penger.

 

Han forklarer at all utdanningen er basert på den kommunistiske ideologis forståelse, og er i stor grad ment for å lære elevene til å forstå Nord-Koreas situasjon og støtte arbeidet for folket. Russisk og kinesisk er 2 språk i skolen, men det er og mulig å lære engelsk som valgfag.   Førstegangstjenesten i militæret er på ti år, og alle som er gått ut av grunnskolen kan melde seg inn, men det er ikke pålagt. Når vi kom inn på emnet om opposisjon og antirevolusjonær bevegelse i Nord-Korea, forklarer han at det sosialistiske system har 100% støtte av folket.

 

Han forteller at 1 euro = ca. 140 wŏn (nordkoreansk valuta), og at  det i husleie bare betales kun en symbolsk sum, for hans del  700 wŏn for en leilighet på 70 kvadrat som han deler med sin kone. Han forteller at Nord-Korea er et kjønnsnøytralt samfunn, og at  pensjonsalderen for menn er 65 år og for kvinner 55 år, noe som kan virke motstridende, men at det er fult mulig (og veldig populært) å velge å jobbe videre etter dette, siden de fleste ønsker å bidra til fellesskapet gjennom sitt arbeid.

 

Ryu Kum Song forteller at det ikke går an å se andre tv-kanaler enn den nordkoreanske, at dvd-er er strengt forbudt, dette av den grunn at det florer med antikommunistisk budskap som kun vil være til skade for landet. Kino er veldig populært og sønder har de utenlandske filmer på kino/tv.  Når jeg spør hvilke filmer som vises sier han at en stor del er asiatiske / sovjetiske actionfilmer  med patriotisk og sosialistisk budskap.

 

Vi fikk ikke stort lenger tid til å stille flere spørsmål, men han sier at de har jobbet hardt for å bedre miljøet, bla. har de lover om at eldre og miljøuvennlige biler ikke får brukes, og at kollektivtransport er meget bra utbygd.  Han legger og til at turister og gjester som kommer dit, kommenterer den gode luftkvaliteten og den vakre naturen.


Del artikkelen:Icon Del artikkelen:

Stikkord: korea (1) , nord-korea (1) , intervju (1) , ryu kum song (1)
Vurderinger (0) | Treff (3673) | Kommentarer (0) | Favoritter (0)
 


Kommentarer

Det fins ingen kommentarer for dette elementet

Bli den første til å kommentere

Legg til ny kommentar
Navn:
E-post:
Emne:
Kommentar:
Skjul kommentaren
Varsel ved svar
Sikkerhetskode:
Skriv inn teksten som vises på bildet
 
 
Banner
  • Tilbake til toppen

Annonsere | Abonnere | Gi bort Friheten | Gi et pengebidrag | Kontakter | Ansvar | Betaling | Om nett | Om Friheten | Send inn innlegg | Tilbakemelding

frihetenlogo

KOMMUNISTISK AVIS

Utkommet siden den ble grunnlagt illegalt i 1941

På nett siden 1997

ANSVARLIG NETTREDAKTØR: Petter Konrad Sandvik
REDAKTØR: Harald Øystein Reppesgaard
UTGIVER: Norges Kommunistiske Parti
POSTADRESSE: Postboks 4794 Sofienberg, 0506 Oslo
TELEFON OSLOKONTORET:
22 71 60 44
E-POST REDAKTØR/REDAKSJONEN/TIPS:
friheten [@] friheten.no
E-POST ABONNEMENT: abonnement [@] friheten.no


Avisa Friheten Nett. Her finner du stoff papiravisa Friheten, og egenprodusert stoff for nettutgaven. Vil du lese mer kan du abonnere på avisa.

SEKSJONER & SPALTER:

Følg Friheten: Forsidene | Facebook | Twitter | Flickr | Origo | Wikipedia | RSS Atom BuyAndRead | Nyhetsbrev | NKP

 

joomla visitors