Frihetens emblem

Avisa med nyhetene bak nyhetene

Avisa Friheten Nett nr. 10, 20. april kl. 19.00
Årgang 72 | Uke 12/13 2012 | Totalt ca. 9985

17 mai 2012, 22:38

på framsida

annonse

Banner

Stikkord fra arkivet


Utgavens spørreundersøkelse

Hvilken straff bør terroristen og morderen Breivik få:

besøkende

Vi har 55 gjester her nå

innlogging minside

Register konto/logg inn
arkiv   /   Innenriksnyheter   /   2011   /   Rovdyr og beitenæring: ER GJERDER REDNINGA?
Åpne som PDF
Send til en venn
Utskriftsversjon

Rovdyr og beitenæring: ER GJERDER REDNINGA?


Kategori: (2011)
Opprettet: mandag, 21 februar 2011
Sist oppdatert: mandag, 21 februar 2011
Click to Enlarge Picture

(Nr 3 - 2011) ROVDYRPRESSET MOT SAUEHALD OG REINDRIFT AUKAR. OG MED DET MOTSETNINGANE MELLOM DEI SOM VIL TA VARE PÅ BEITEDYRA OG DEI SOM VIL HA LIVSKRAFTIGE ROVDYRFLOKKAR. FINST DET EFFEKTIVE TILTAK FOR Å REDUSERA KONFLIKTEN?

AV INGE STALDVIK
Stortingsforliket som ligg til grunn for dagens rovdyrpolitikk fører til stadig fleire rovdyr. Bestandsmålet for jerv og gaupe er for lengst nådd. Når det gjeld bjønn og ulv er partane usamde, og nye bestandsmål skal avgjerast i Stortinget i løpet av denne sesjonen.

Skal vi tru Aps parlamentariske leiar vil òg bestandsmålet for jerv bli tatt opp i næraste framtid. Det som er klart, er at rovdyra i dag påfører sauehald og reindrift ekstremt store tap i fleire område.

Gissel
Rovdyra skal i prinsippet bli forvalta av 8 regionale rovviltnemnder. I praksis er desse nemndene gissel for Miljøverndepartementet og Direktoratet for Naturforvaltning. DN og MD overstyrer i stor grad dei regionale nemndene. Nemndene får i praksis nesten berre ”bestemma” kor dei ulike rovdyra skal formera seg innanfor Stortingets vedtak om ynglingar.

I tillegg til å fordela rovdyrpresset kan rovviltnemndene prioritera tilskot til førebyggande og konfliktdempande tiltak. Potten til konfliktdempande tiltak er redusert av stortingsfleirtalet i det siste. Handlingsromet for nemndene blir mindre. Konfliktane aukar.

Har så dei førebyggande tiltaka effekt? I liten grad. Auka tilsyn reduserer ikkje tapa, men fører sjølvsagt til at kadaver blir funne snøggare. Seint beiteslepp og tidleg nedsanking kan ha ein viss positiv effekt, men er etter måten dyre tiltak.

Det einaste som viser seg å ha verknad er fysisk skilje mellom rovdyr og beitedyr. Det tyder inngjerding. Det er gitt tilskot til ”rovdyrsikre gjerder” for sau mange stader. Resultatet er i hovudsak at færre sau og lam blir rovdyrmat.


Del artikkelen:Icon Del artikkelen:

Stikkord: landbruk (2) , rovdyr (1) , beiting (1)
Vurderinger (4) | Treff (1526) | Kommentarer (0) | Favoritter (0)
 


Kommentarer

Det fins ingen kommentarer for dette elementet

Bli den første til å kommentere

Legg til ny kommentar
Navn:
E-post:
Emne:
Kommentar:
Skjul kommentaren
Varsel ved svar
Sikkerhetskode:
Skriv inn teksten som vises på bildet
 
 
Banner
  • Tilbake til toppen

Annonsere | Abonnere | Gi bort Friheten | Gi et pengebidrag | Kontakter | Ansvar | Betaling | Om nett | Om Friheten | Send inn innlegg | Tilbakemelding

frihetenlogo

KOMMUNISTISK AVIS

Utkommet siden den ble grunnlagt illegalt i 1941

På nett siden 1997

ANSVARLIG NETTREDAKTØR: Petter Konrad Sandvik
REDAKTØR: Harald Øystein Reppesgaard
UTGIVER: Norges Kommunistiske Parti
POSTADRESSE: Postboks 4794 Sofienberg, 0506 Oslo
TELEFON OSLOKONTORET:
22 71 60 44
E-POST REDAKTØR/REDAKSJONEN/TIPS:
friheten [@] friheten.no
E-POST ABONNEMENT: abonnement [@] friheten.no


Avisa Friheten Nett. Her finner du stoff papiravisa Friheten, og egenprodusert stoff for nettutgaven. Vil du lese mer kan du abonnere på avisa.

SEKSJONER & SPALTER:

Følg Friheten: Forsidene | Facebook | Twitter | Flickr | Origo | Wikipedia | RSS Atom BuyAndRead | Nyhetsbrev | NKP

 

joomla visitors